• Українська
  • English
  • Polski

Львів, вул. Чернеча Гора, 1

+38 (068) 525 91 85

  (032) 275 03 05

Графік роботи: 9.00 – 18.00 (пн-нд).

Eкспозиції інтер’єрів: 10.00 – 18.00 (ср-нд).

Понеділок і вівторок – садиби зачинені.

Вартість квитків: дор. – 30 грн., пільг. – 20 грн.

Детальніше...

Архів музею - Троїцька церква 1774р.

Продовжуючи рубрику «Цікаве з архіву» хочемо познайомити Вас з Троїцькою церквою 1774р.

Троїцька церква, як і більшість дерев'яних церков Північної Буковини, являє собою найбільш простий тип культової споруди, який зустрічається на Україні. Характерною рисою цього типу є така композиція церкви, в якій верхи зрубів не виділяються у зовнішніх формах будівлі, а сховані під одним дахом.

Про культове призначення будівлі говорять тільки хрести, які розташовані в один ряд по верху даху. Буковинські дерев'яні церкви відрізняються від інших спокійним силуетом, наближались до звичайної української селянської хати.

Троїцька дерев'яна церква побудована в 1774 році в м.Чернівці, в районі Магала, на ділянці сучасного Учительського інституту. В кінці ХІІІУ ст.- поч.. ХІХ ст ця церква вважалась єпіскопською і це наклало на архітектуру споруди свій відбиток.

В першу чергу це знайшло своє відображення в загальних розмірах будівлі, архітектурно-композиційному рішенні, художньому оформленні та багатому убранстві іконостасу. У загальних рисах Троїцька церква подібна до однієї з найдавніших пам”яток монументальної архітектури Буковини – Миколаївської церкви 1607 року, що була в Чернівцях. Церква складається з трьох дубових зрубів різної величини і конфігурації, розміщених по осі зі сходу на захід. Верхні кутові врубки продовжені і утворюють кронштейни, що підтримують дах з піддашшям. Середній (центральний) зруб перекритий восьмигранником з двома заломами. Над бабинцем (західне приміщення) зруб має чотиригранний верх у вигляді зрізаної піраміди. Над вівтарем перекриття – півсферичне. Високий дах, битий гонтою, насунутий на зруб і перекриття, наче шапка. Тому верхи зрубів не виділяються у зовнішніх формах будівлі, а сховані під одним дахом.

Через 100 років в 1874 році, в зв’язку з будівництвом учительської семінарїї, Троїцьку церкву було перенесено в передмістя Клокучку.

« Ця церква з 1781 по 1864 рр. була єпіскопським собором міста Чернівці. Коли австрійська влада змусила першого єпіскопа єпархії Буковини Досител Хереску переїхати з м.Радауци в м.Чернівці, він вибрав кафедральним собором цю дерев'яну церкву Троїці, яка була побудована до 1774 року. Ця церква знаходилась на вул.. Троїці (тепер - вул.. Б.Хмельницького). Після освячення нового кафедрального собору в 1864 році в м.Чернівці, старий кафедральний собор ще 10 років простояв на старому місці, а в 1864 році був розібраний і перевезений на Клокучку, як святиня, для якої не було місця в сучасній частині міста. На Буковинській виставці 1886 року біля церкви були представлені сільськогосподарські знаряддя, продукція лісництва і ремісників». (Г.І.Борисова- директор державного архіву Чернівецької області).

Первісний вигляд Троїцької дерев'яної церкви нічим не відрізняється від сучасного. В 1874 році вона була встановлена на новому кам'яному фундаменті, а в 20-ті роки ХХ ст. прибудовано з південного боку засклену веранду. З часу переносу на окремих стінах збереглась нумерація брусів.

Церква перевезена до музею в 1968 році, відтворена на території в 1968 році і експонується в секторі “Буковина”.

Поряд з Троїцькою церквою стоїть струнка дерев'яна дзвіниця, яка складається з двох ярусів. Вся споруда завершується чотирисхилим дахом, битий гонтом. Подібні дзвіниці можна зустріти не тільки на Буковині, а й в багатьох місцях на Прикарпатті, Закарпатті та в центральних районах України: вони мають багато спільного з дерев'яними сторожовими вежами, які входили до складу фортечних і монастирських стін.

На фото з архіву можемо побачити вигляд церкви, іконостасу, перевезення до Музею та сучасний вигляд церкви.

Запрошуємо відвідувачів оглянути цей чудовий експонат на території Музею.