ПРО САДИБИ

Понад 50 років на території нашого музею просто неба, відтворюються архітектурні пам’ятки ХVІІІ – початку ХХ століття, які представляють історико-етнографічні області Західної України: Бойківщину і Гуцульщину, Буковину і Покуття, Лемківщину і Поділля, Волинь і Полісся. Також тут розгорнуті експозиційні комплекси «Рівнинне Закарпаття» та «Львівщина».

Перевезені архітектурні пам’ятки експонуються у традиційному для них взаємозв’язку – в сільських ансамблях. Відчинивши музейну браму, Ви відразу потрапляєте у бойківське село, де хати з хлівами і стодолами, громадська олійня і тартак, пасіка і водяний млин біля ставка, а в центрі – церква, школа і навіть громадський дзвін. Ось вона, наша минувшина, зовсім поруч, відчутна на дотик: як жили, одягались, господарювали і навчались, молились і святкували мешканці Карпат.

Уже перша хата сільської вулиці поманить на подвір’я своєю казковою архаїчністю: невелика за розмірами, зрубна, під високою солом’яною «шапкою» стріхою, та галереєю вздовж всього фасаду, вона така досконала формою і пропорціями, чудовою обробкою деревини – справжня ода народному майстрові.

Але це тільки початок експозиції, попереду ще 36 гектарів колоритної етнографії. Довіртеся музейній дорозі, а часом – стежці, і вона поведе вас у глибину століть, до витоків. А найголовніше – в якому б напрямку не піти, обов’язково дійдете до храму. 

У Музеї їх шість – це найбільша кількість монументальних споруд серед скансенів України. Одна з найцікавіших пам’яток, шедевр бойківської архітектури – церква з села Кривки Турківського району 1763 року. Проста й водночас гармонійна тризрубна будівля вражає витонченою пластикою форм, якоюсь граційною легкістю. У творенні таких споруд майстерна вправність українських зодчих досягає апофеозу, це найяскравіше втілення мистецьких ідеалів багатьох поколінь. Саме ця церква стала першим експонатом дерев’яної архітектури у Львові, як втілення мрії інтелігенції Галичини про музей просто неба.

Задум перевезення однієї з кращих дерев’яних церков до Львова належав вченому-сподвижнику Іларіонові Свєнціцькому та мистецтвознавцеві Михайлові Драгану, а підтримка такої видатної постаті українства як митрополит Андрей Шептицький зробила його реальністю. У 1930 році ця монументальна споруда була недіючою – у селі збудували нову просторішу церкву. Отже, влітку пам’ятка була розібрана і залізницею перевезена до Львова. Але щоб доправити її з села Кривки до станції Нижня Яблунька знадобилось аж 65 возів! У Львові на теперішній території Музею її склали майстри з Карпат, а зі збірки ікон Національного музею був змонтований іконостас.

Та до ідеї створення скансену повернулись аж у 1966 році. Етнографи й архітектори Музею, люди захоплені і віддані справі, досліджували у науково-пошукових експедиціях пам’ятки архітектури по селах Західної України, вивчаючи традиційні зразки матеріальної культури, проводили паспортизацію споруд, створюючи каталоги з обмірами, описами. До музейної експозиції підбирали типові будівлі з кожної етнографічної області, враховуючи стан збереження архітектурного об’єкта, його художньо-естетичну вартість. Пам’ятки маркували, проводили розбірку, а будівельники-реставратори відтворювали їх на місці. Так компонувалось гуцульське, покутське чи лемківське мікросело. У 1972 році Музей вже налічував понад 20 пам’яток матеріальної культури з обладнаними інтер’єрами. Відчуття атмосфери села, цілісної «картинки» досягалось вдалим вписуванням споруди в навколишній ландшафт. Та найбільшою удачею творців Музею було правильне розташування етносекторів з використанням різноманітного рельєфу: пагорбів, ярів, галявин. У найбільш сонячній частині Музею розмістився комплекс «Рівнинне Закарпаття» – тут навіть черешня першою зацвітає, а до високогірної Гуцульщини треба довго прямувати вглиб скансену, аби побачити лісорубські колиби, полонинське господарство чи екзотичний «замкнутий двір».

КАЛЕНДАР ПОДІЙ

 • Жовтень 2019
 • 5

  Спортивне дійство "Union Run"

  Початок - о 13.00
  Сімейний забіг для усієї родини: кожен обирає для себе оптимальну дистанцію - 1, 3, 5, 10 км
  Попередня реєстрація

 • 6

  День гарбуза - 2019

  13.00 - 18.00
  Родинне свято.
  Конкурси, розваги, частування.
  Програма у рубриці "Новини та події".

 • 13

  Фотовиставка "Фронтові друзі"

  12.00 - 14.00
  Виставка присвячена Дню захисника України.
  Фронтові світлини як розповідь про сучасних воїнів-захисників і їхніх чотирилапих друзів.
  У програмі також заплановано показові виступи домашніх улюбленців школи "Dog Friends".
  Автор виставки - священник Княжого Храму Св. Миколая, військовий капелан о. Андрій Дуда.

 • 15

  Відкриття виставки «Ткацтво Надії Горак»

 • Червень 2019
 • 9

  Свято морозива «Рудь»

 • 17

  Відкриття виставки «Французькі етюди»

  (спілка художників: Ігор Бадяк, Анатолій Фурляк та Марина Рибачук)

 • Липень 2019
 • 12

  Театралізована екскурсія «Обрядові забави на Петра» у рамках проекту «Ніч у Львові»

 • 25

  Відкриття виставки "Одяг, люди і мистецтво"

  Пересувна інноваційна виставка про історію моди одного з найцікавіших осередків Гуцульщини. Автором ідеї та керівником Проекту є завідувачка Косівського музею народного мистецтва і побуту Гуцульщини Вікторія Яремин, яка на відкритті виставки планує виступити із тематичною лекцією.
  Початок о 14.00.

 • Серпень 2019
 • 11

  Dance festival

 • 25

  Відкриття виставки "Пустіть дітей"

  Персональна виставка іконописних робіт юної художниці Мостової Віти

 • Вересень 2019
 • 5

  Відкриття виставки "Солом'яні скарби Музею" (з фондової збірки)

  Велика виставкова зала, 15.00
  Виставка триватме до 14 жовтня.

 • 8

  Свято хліба - 2019

  13.00 - 19.00
  Щорічний сімейний фестиваль.
  Програма свята у рубриці "Новини та події".

 • 25

  III Міжнародна науково-практична конференція "Проблеми збереження та популяризації культурної спадщини: формування музейних колекцій та зібрань"

  10.30 - 17.00
  Захід має на меті здійснити комплексний науковий зріз викликів і можливостей музейної сфери у контексті збереження та популяризації історико-культурної спадщини із залученням до обговорення широкого кола фахівців.

 • 26

  III Міжнародна науково-практична конференція "Проблеми збереження та популяризації культурної спадщини: формування музейних колекцій та зібрань"

  10.00 - 17.00
  Захід має на меті здійснити комплексний науковий зріз викликів і можливостей музейної сфери у контексті збереження та популяризації історико-культурної спадщини із залученням до обговорення широкого кола фахівців.

 • Листопад 2019
 • 14

  Виставка «Давня книга"

  Виставка рукописів і стародруків з фондової збірки Музею. Відкриття о 15.00.
  Виставка присвячена 150-й річниці від Дня народження Климентія Шептицького.

 • Грудень 2019
 • 18

  Відкриття традиційної зимової виставки (з фондів Музею)