Рубрику «Цікаве з архіву музею» продовжуємо екскурсом до Гуцульщини. Для огляду представляємо гражду (замкнутий двір) ХІХ ст. з села Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області.

Гражда належала Галамасюк П.І., який отримав за неї 3000 крб. Перевезена до музею 7 серпня 1970 року. Це тип замкнутого двора, який був широко розповсюджений в Путилівському, Верховинському районах, а також в районі Ворохти. Виникнення гражди було зв’язане з типом розселення на Гуцульщині (житла гуцулів вільно розкидані по горах між ріками). Гражда (хата з брамами) в с.Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області побудована на вершині в кінці ХІХ ст.(точної дати встановити поки не вдалося). В плані будівлі творять букву «Г». До головного будинку (в плані прямокутника) з лівого боку прилягає кліть (комора). Таке розташування комори характерне для всіх хат з граждами у Верховинському районі. В плані хата складається з двох хат (кімнат), які розділені сіньми (хоромами). З правого боку – комора. Ззаду під дахом – притули. Вони утворені високо деревяною загорожею і дахом будинку. В притулах знаходяться приміщення для дров, знарядь і овець. Навпроти головного фасаду не збереглося деревяної огорожі з навісом (грандами), але її можна легко відтворити з нового матеріалу. Вікна перероблені, але розміри збережені стародавні (51х51 см). Вхід до хоромів (сіней) через деревяну прибудову(підсінок) розміром 1,5х3,35 м. Старожили твердять, що в стародавніх грандах завжди вхід до хоромів був через таку прибудову. Будівлі і загорожа криті драницею.

На світлинах з архіву відвідувач може бачити розташування гражди в селі, розбірку будівлі, перевезення та процес відтворення експонату в Музеї народної архітектури та побуту у Львові.

На даний час об’єкт є окрасою нашого музею в етнозоні Гуцульщина.

Запрошуємо гостей скансену відвідати гражду з села Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment