Продовжуючи нашу рубрику “Цікаве з архіву”, хочемо звернути Вашу увагу на хату з с. Орявчик Сколівського району Львівської області.

Хата з села Орявчик Сколівського району Львівської області належала Глухану Матвію Івановичу.

Є типовою для будівництва житла кінця ХУІІІ – поч.ХІХ ст. Разом з господарською будівлею утворювала Г-подібну форму садиби, яка була розташована на схилі горба поблизу потоку Орявець. Хата головним фасадом орієнтувалась на південь і одночасно «лицем» до дороги. Простір між хатою і дорогою був огороджений плотом або воринням і використовувався як господарське подвір’я.

Побудована вперше в 1792 році. Про це свідчить напис, вирізаний на одвірках. Зведена з смерекових колотих колод («плиниць»), які з’єднані на кутах «простими замками» між собою. Цікаво, що хату збудовано з допомогою сокири (без пили) і без використання яких- небудь залізних деталей (скоб, цвяхів і т.п.).
Наприкінці ХІХ ст. (1890-1900 рр.) хата перебудовувалась. Була перенесена вище від потоку і зазнала незначних змін, а саме: до перебудови простір усього присінка був закладений тесаними брусами на висоту до 50-70 см. На верхніх брусах посередині хати (там де вікна) зроблено вирізи східцями. Вхід до хати був боковий. Після перебудови знято бруси.

Цікавим є те, що коли ставили в музеї цю хату, одну з найдавніших, місце так підібрали, що воно повнстю відповідало розташуванню її в горах на Сколівщині – в селі Орявчик. Хата теж стояла на дорозі, біля підніжжя гори, от тільки гірського струмка бракує в музеї.

Перевозили хату з с. Орявчик Мандюк Марко Юліанович (головний зберігач фондів) та Микола Шпак (архітектор). Сенів Іван Васильович завідував будівництвом музею на той час.

Після перевезення об’єкту до музею і побудова 5 серпня 1970 року.

Цей об’єкт був дітищем головного зберігача фондів. Зі спогадів співробітників : «Марко Юліанович щодня ходив повз неї на роботу й захоплювався нею – «…. Маленька хатка така, зграбненька, наче приготована для якогось казкового сюжету. За будь-якої погоди вона лагідно позирає на перехожих з-під стрімкої шапки-крівлі, ніколи не відштовхує похмурістю». Минаючи її, гляне Марко Юліанович, ніби привітається, тай крокує собі далі. А часом, коли поруч нема балакучого співбесідника і настрій схиляє до роздумів, зринають епізоди перевезення цієї хати до музею – справи найскладніші найприємніше згадувати. Розбирати її в селі Орявчик випало взимку – сніг, таще й несподівана громовиця. Маркували, вантажили і перевезли до музею з архітектором Миколою Шпаком. Ніколи не вважав це героїзмом, не використовував як докір комусь, мовляв, «а от ми…», але, якщо до кінця бути відвертим, то сьогодні дивуєшся, як спромоглися удвох цю роботу подужати».

Хата з с.Орявчик є окрасою нашого музею. Зараз біля цього об’єкту відвідувачі можуть зробити фото на згадку в народних строях.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment