Екскурс в давнину продовжимо оглядом олійні з с.Головецько Сколівського району Львівської області. Належала Андрійчаку О.С.
Будівля як житлове приміщення була споруджена в 1811р. в с.Головецько, але в середині ХІХ століття була перебудована і стала використовуватись для виробництва олії.
Перевезена до Музею в 1967 році і встановлена в етнозоні «Бойківщина» (№ 10) за спеціальним реконструкційним планом.
В плані олійня складається з сіней і кімнати, в якій встановлений важільний прес, пічка для обсмажування підготовленої маси (тіста замішаного в кориті водою з розмеленим в млинку насінням льону чи коноплі).
У сінях експонується найдавніший механізм – прес, тиск у якому створюється за допомогою клинів, що забиваються підвішеними колодами – таранами.
Олію одержували з насіння льону (рідше конопель), ріпаку, соняшника. Сировину сушили, товкли в ступі або розмелювали на жорнах. Роздріблену масу замішували водою в коритах. Підготовлене тісто смажили в заглиблені кам»яної плити, порціями згортали в лляну тканину. Цю масу закладали у заглиблення колоди, що закріплювалася між двома стовпами, з”єднаними вгорі брусом. І витискали олію за допомогою клинів або важеля. З 4 літрів насіння виходило 0,5 л олії.
Зараз олійня з с.Головецько є діючим об`єктом. Щовихідних тут проходять майстер-класи по виготовленню олії, де олійник розповість про виготовлення олії та продемонструє інструменти необхідні для цього.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment