• Українська
  • English
  • Polski

Львів, вул. Чернеча Гора, 1

+38 (068) 525 91 85

  (032) 275 03 05

Графік роботи: 9.00 – 18.00 (пн-нд).

Eкспозиції інтер’єрів: 10.00 – 18.00 (ср-нд).

Понеділок і вівторок – садиби зачинені.

Вартість квитків: дор. – 30 грн., пільг. – 20 грн.

Детальніше...

Експонат місяця - килим-ліжник "Тисло"

Килим-ліжник «Тисло» – унікальна пам’ятка українського валяного ліжникарства, один з килимів збережених у фондах МНАП. Серед всієї колекції він вирізняється технікою виконання та характером орнаментики.

Килим зберігається у фондовій колекції  Музею народної архітектури та побуту у Львові (далі МНАП) під інвентарним номером № АП-4802/О-1609. До збірки килим потрапив 1976 р. В інвентарній книзі зазначено його придбання в с. Тисівці  Сторожинецького р-ну Чернівецької області від жителя Чоботаря М. Д., науковими співробітниками Івановою І. Й., Якимович А. І.

Технічні особливості: Розміри килима 224 × 130 см. Виріб належить до типу валяних килимів, валяння відбулось за допомогою стискання і прокатування (валяння) вовни.

Стан збереження задовільний. Втрачена частина килима є не значною (1/3 кайми з лівого боку), що дозволяє побачити композицію килима у її первісному вигляді.

Верх і низ килима визначається написанням цифр дати килима (іл.2), тож за задумом він мав експонуватися саме в горизонтальному положенні.

Композиційну схему килима характеризують:  видовжений вертикальний формат, первинний поділ декоративної площини на кайму та внутрішнє поле. Центричність з фризовим розташуванням орнаментів.

Мотиви килима геометрично-квіткового характеру. Мають східчасті контури, що є наслідком стилізації.

Колорит: базується на поєднанні коричневого і білого, теплих відтінків.

Функції килима: Про особливі функціонування килима жодних відомостей немає. Проте тут можна висловити деякі припущення. Наявність дати створення килима, закомпонованої в орнамент виробу, свідчить про те, що його створювали як пам’ятну річ, а відтак особливу і унікальну в очах замовника. Написанням цифр визначається верх і низ килима. Тому виріб, правдоподібно, не використовувався для покриття полу, а тим більше долівки, а експонувався у вертикальному положенні.