У північно-східній частині древнього Львова, недалеко від Високого Замку, у мальовничому парку, що зветься Шевченківський гай, знаходиться одна з найбільших перлин міста – Музей народної архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького.

Музей був створений за етнографічним принципом у 1971 році з метою порятунку пам’яток дерев’яної архітектури, предметів побуту і зразків народного мистецтва усіх історико-етнографічних груп Західної України, що сформувались наприкінці XIX – початку XX століття: Бойківщина, Лемківщина, Гуцульщина, Волинь, Поділля, Полісся, Буковина, Покуття, Закарпаття і Львівщина. Кожній з них присвячений окремий сектор – мікросело, де поряд з житловими будівлями розташовані господарські, виробничі, сакральні. Об’єкти обладнані відповідним

и інтер’єрами, які демонструють умови життя, праці і відпочинку мешканців західноукраїнського села кінця XIX – початку XX століття.

Сьогодні львівський скансен є одним з найбільших музеїв просто неба в Європі. На території, що становить 36.5 га, відтворено 110 пам’яток народної дерев’яної архітектури. Серед них хати, найдавніша з яких побудована у 1749 році, господарсько-виробничі споруди (водяний млин, вітряки, сукновальня, тартак, кузня, олійня).

Цікавими є будівлі, які характеризують карпатське полонинське господарство та лісозаготівельний промисел.

Особливою окрасою та гордістю Музею є його храми, добірка яких (сім об’єктів) є найбільшою із усіх відомих збірок сакральної архітектури світових скансенів.

Надзвичайно багатими є музейні фондосховища. У них зібрано майже 21 тис. експонатів. Це колекції одягу і тканин, меблів, музичних інструментів, кераміки, прикрас, ікон, предметів церковної атрибутики, тощо. Унікальною є збірка рукописів і стародруків, яка нараховує понад 120 експонатів.

Музей є одним з найулюбленіших місць відпочинку львів’ян та гостей міста. Тут проводять фольклорні ярмарки, фестивалі народної музики, концерти народних колективів. У виставкових залах Музею можна познайомитися із творами митців, фондовими виставками.

За майже 50 років своєї діяльності більше 3 млн. туристів із різних країн світу отримали незабутні враження під час екскурсій до Музею.
Щороку його відвідує близько 150 тис. гостей.

timeline_pre_loader
Коротка історія Музею в датах

1930 рік

У невеликий ліс поруч із „Професорською колонією” у Львові перенесли визначну пам’ятку української народної архітектури – Миколаївську церкву 1763 року зі с. Кривки Турківського району. Ця пам’ятка була врятована завдяки старанням митрополита Андрея Шептицького та відомого українського мистецтвознавця Михайла Драгана.

1966 рік

1966 році виникає ідея перетворення районів Кайзервальду та старого Знесіння у ладшафтний парк „Шевченківський Гай”. Засновано відділ народного будівництва.

1971 рік

Заплановано і створено 10 етнозон Західної України. Так народився Музей народної архітектури і побуту у Львові.
Планування Музею здійснювалося на засадах мікросела за етнографічним принципом

1991 рік

у Музеї народної архітектури і побуту починає функціонувати Співоче поле

1994 рік

У церкві с. Кривки відновлюються Богослужіння. Церквою починають опікуватись монах-студити з Унівської Лаври

1995 рік

У музеї встановлено репліку Лемківської церки

2002 рік

Музей переходить у міське підпорядкування

2003 рік

Музей стає членом Всеукраїнської асоціації музеїв

2004 рік

церква с. Кривки включена до спадщини ЮНЕСКО.