“З НАРОДНИХ ДЖЕРЕЛ” – ВИСТАВКА ЗА МОТИВАМИ ОДНОЙМЕННОГО ФІЛЬМУ ЮЛІАНА ДОРОША
19 серпня 2020 року у Музеї відкрито виставку за мотивами досі не відомого фільму Юліана Дороша “З народних джерел”
Плівку з невідомим раніше фільмом «З народних джерел», авторства Юліана Дороша, виявила в середині березня 2020 р. команда у складі Генерального директора Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігоря Кожана, відомої громадської діячки Тетяни Крушельницької, колекціонера й ентузіаста любительського кіно Ігоря Ткачика та автора проєкту «Львівський Фотомузей» Романа Метельського у помешканні родини Дорошів у Львові за адресою – вул. Левицького, 76.
Фільм, відзнятий у 1965-1971 рр. на Косівщині, має присвяту «Пам’яті Льва Долинського та Данила Фіголя». Загальна тривалість стрічки – близько 36 хвилин, вона є переважно чорно-білою, але з кольоровими вставками. На плівці відсутня звукова доріжка.
Цей невеликий, але доволі пізнавальний фільм не лише розкриває секрети народних ремесел, а й віддає шану народним майстрам Гуцульщини – різбярам, вишивальницям, керамістам, писанкаркам, ліжникарям, бондарям – тим, чиї вироби сьогодні зберігаються у найкращих колекціях музеїв народного мистецтва й побуту.
Юліан-Юрій Дорош, український фотохудожник, документаліст, репортер народився 1909 року. Був одним із організаторів Українського фотографічного товариства (УФОТО), режисером та оператором-постановником першого в Галичині професійного кінофільму «Для добра і краси». Вів рубрики фотоаматора у пластових журналах «Вогні» та «Молоде життя; у газеті «Неділя» та журналі «Кіно», де працював співредактором. 1931р. у Львові видав перший на теренах Галичини «Підручник фотоаматора», який супроводив невеликим словником фототермінології. 1933 року взяв участь у «Виставці Світового Поступу» в Чикаго, де представив роботу «Віяльниця», яка в майбутньому стала найвідомішою з його робіт. Відзняв два етнографічні фільми: «Раковець» та «Гуцульщина», заснував підприємство «Фотофільм», яке займалося кіновиробництвом. Оскільки пізніших фільмів Юліана Дороша наразі не знайдено, є всі підстави вважати, що стрічка «З народних джерел» стала останньою в його кінематографічній кар’єрі.
На виставці представлені світлини Юліана Дороша та взірці неперевершеної майстерності народних ремісників із фондової збірки Музею. Варто звернути увагу й на те, що окремі вироби виготовили майстри, які були героями віднайденої стрічки «З народних джерел».
Виставка триватиме до кінця вересня 2020 року.