ВЕСНА НА КРИЛАХ ПРИЛЕТІЛА. ЕТЮД ПЕРШИЙ ЗА ПРОЄКТОМ “ПОРТРЕТ МУЗЕЮ”
«Малювати може кожен!» – саме під таким гаслом відбувається цьогорічний арт-проєкт «Портрет Музею: Львівський скансен», зорганізований Центром Культурно-Мистецьких Ініціатив. У рамках реалізації проєкту заплановано сім різних за тематикою арт-івентів. Зустрічі з умовною назвою «етюди» покликані збагатити світоглядні горизонти безпосередніх учасників проєкту, а також розкрити п’ятдесятилітню багатовекторну діяльність скансену.
14 березня 2021 року відбулася перша зустріч учасників, що встигли зареєструватися на сайті Центру Культурно-Мистецьких Ініціатив.
Зустріч відкрив художній керівник ЦКМІ Андрій Сендецький, який окреслив мету, завдання та умови арт-Проєкту «Портрет Музею: Львівський скансен» та побажав наснаги створити оригінальні «штрихи» до портрету цієї інституції-ювіляра. Він наголосив, що кожен учасник отримав унікальну перепустку-бейдж у Музей, яка, на час реалізації проєкту (для роботи над майбутнім художнім полотном), дає право відвідувати скансен й індивідуально.
Також головний організатор підкреслив, що уже залученим в арт-Проєкт учасникам для участі в наступних зустрічах повторно реєструватися не потрібно, адже цей документ діятиме упродовж усіх етапів «Портрет Музею», включно із урочистим відкриттям виставки. Кращі роботи, створені під час Проєкту (мінімум один твір від кожного автора), будуть представлені на виставці, присвяченій 50-літтю діяльності Музею, а згодом помандрують галереями країни та зарубіжжя.
Перший етюд був означений поетичною назвою «Весна на крилах прилетіла». Цього разу говорили про приліт птахів з вирію, побутування їх на території Музею і орнітоморфні мотиви в ужитковому мистецтві. І хоча основною пізнавальною локацією для екскурсії було обрано етнографічну зону Покуття та Північної Буковини, під час тригодинної зустрічі згадувалися також вироби з Поділля, Полтавщини, Слобожанщини, Рівненського Полісся, Надсяння, Бойківщини, Гуцульщини.
З презентацією про світоглядні уявлення українців, народні традиції весняно-обрядового циклу свят та демонстрацією предметів побуту, на яких зображено птахи, виступив в.о. директора Музею Сергій Ципишев. Доповідач розповів про традиційні для різних етнорайонів України випікання обрядового хліба, у тому числі й про спеціальне печиво, пов’язане з весняними святами, з цікавими назвами, наприклад «соро́ки», «бу́сля лапка».
У рамках практичної частини «Етюду першого», учасники арт-проєкту, після насиченої враженнями зустрічі, мають намалювати першу роботу-«штрих» львівського музею просто неба.
Запрошуємо усіх охочих до участі в арт-Проєкті «Портрет Музею: Львівський скансен», наступний етюд якого заплановано у квітні. Зареєструватися можна за посиланням.
Джерело інформації – Центр Культурно-Мистецьких Ініціатив