Зразок сторінки
( 8 грудня 2024 р. – 120 р. з дня народження)
Підготував:
Босак Василь,
науковий співробітник відділу етнографії
Павло Миколайович Жолтовський (1904–1986) – український дослідник, педагог і культурний діяч, народився 8 грудня 1904 року (25 листопада за старим стилем) у селі Милятин Острозького повіту в родині сільського священика, настоятеля місцевої Свято-Дмитрівської церкви. Початкову освіту здобув у трикласній церковно-приходській школі. У 1915 році, через Першу світову війну, родина змушена була залишити Острожчину і переїхати на московщину до Калуги. Там Павло Миколайович навчався у реальному училищі імені цесаревича Олексія, евакуйованому з Гродно. У 1916 році сім’я повернулася на батьківщину, і Павло продовжив навчання в Ізяславській гімназії, а завершив середню освіту вже у радянський період.
Незважаючи на те, що Острожчині П. Жолтовський провів лише дитячі роки, він усе життя залишився відданим малій батьківщині. Дослідник був зацікавленим у вивченні локальної історії, архітектури, іконопису. Надавав значну підтримку розвитку місцевої музейної справи, зокрема історико-культурного заповідника.
У 1921 році Жолтовський почав працювати вчителем у сільських школах Поділля. У цей час у нього посилюється інтерес до історії, філософії, культури та краєзнавства. Формується широке коло майбутніх наукових зацікавлень, дуже часто міждисциплінарного характеру. Цей інтерес привів його до співпраці з Житомирським музеєм. Завідувач музейного відділу історії В. Кравченко допомагає молодому досліднику збирати фольклорні й етнографічні матеріали, дає необхідні у майбутньому настанови з музейної справи.
У 1926 році Павло Миколайович і сам розпочинає життєвий шлях музейника. У Харківському художньому музеї він розпочинає дослідження стародруків, історії іконопису на українських землях, та етнічних мотивів у мистецтві. Протягом раннього періоду своєї дослідницької діяльності Павло Жолтовський формувався як науковець під впливом українського мистецтвознавця, завідувача архітектурно-монументальної секції Всеукраїнського комітету охорони пам’яток мистецтв і старовини, організатора перших виставок українського ужиткового мистецтва Степана Андрійовича Таранущенка (1889-1976 рр.). Дружбу і теплі дружні зв’язки між Учнем і Вчителем вони пронесли крізь усе життя. Обоє дослідників через свою активну громадську і просвітницьку діяльність стали жертвами репресій з боку радянського тоталітарного режиму. С. Таранущенко і П. Жолтовськийй були засуджені у 1933-1934 рр. “трійками” колегії ОГПУ за ст. 58, “контрреволюційна діяльність”. Обоє відбули по 3 роки ув’язнення у виправно-трудових таборах, та ще протягом десяти років змушені були працювати у віддалених містах і районах СРСР: Ташкенті, Бухарі, Татарстані, Пермському краї, тощо. Зокрема Жолтовський протягом 1939-1941 рр. викладав історію мистецтва у Казанському художньому училищі.
З 1926 по 1931 рік Жолтовський активно подорожував Україною – побував в експедиціях на Полтавщині, Чернігівщині, Поділлі, Волині, Київщині та Слобожанщині. Під час поїздок українськими етнографічними регіонами, молодий вчений знайомиться з регіональними особливостями народної архітектури (церковного і житлового будівництва), а також народного ужиткового мистецтва. Цитую лист до українського художника, архітектора Василя Кричевського (1872-1952 рр.): “А я от вже 2 місяці … мандрую по Чернігівщині. Побували в Конотопі, Батурині, Сосниці, Короні, Кролевці Глухові, Новгород-Сіверську, Стародубі, Городні, а сіл тут і не перерахувати.
Працюємо дуже напружено, переважно над церковною архітектурою. Тут вона майже недосліджена, а стоять церкви дуже недовго. Їx дні пораховані. Я зробив біля 400 фотографій.
Пройшли ми пішки біля 500 верст, а скільки проїхали, то не рахував. Більш-менш облазили всю Чернігівщину. Тепер ми в Борзні і вирушаємо на Козелець-Остер.
Після Чернігівщини я заїжджаю додому, а звідти вирушаю на 2 місяці на Поділля
– досліджувати архітектуру подільських містечок…”.
Участь П. Жолтовського у колективних експедиціях значно зросла у післявоєнний період, коли він співпрацював з Українським державним музеєм етнографії та художнього промислу. Ще взимку дослідник починав грунтовно розробляти плани і маршрути літніх поїздок, продумувати маршрути, особовий склад та наукові цілі майбутньої експедиції. Експедиції Павла Миколайовича були комплексними і тривали 20–30 днів. Дуже часто, у них він одночасно виконував ролі керівника, експерта і наукового консультанта. Завжди діяв як справжній неформальний лідер, об’єднуючи навколо себе коло наукових однодумців. Жолтовський не лише керував процесом, але й сам активно збирав матеріали, поповнюючи музейні колекції експонатами з різних регіонів України (у той час – УСРР). Особливо цінні знахідки він, як істинний ентузіаст справи, купляв власним коштом. які потім ставали важливими експонатами львівських музейних колекцій.
Павло Жолтовський зробив значний внесок у розвиток Львівського музею народної архітектури та побуту, відомого як Львівський скансен. У 1946 р. дослідник нарешті повертається із заслання на українські землі і оселяється у нашому місті. Працює у Музеї етнографії і художнього промислу, Поліграфічному інституті. Діяльність Жолтовського у Львівському скансені припадає на період активного становлення та формування експозиції і фондових груп протягом 1960-х–1970-х років. Музей лише починав формуватися, коли віг активно займався дослідженням дерев’яних церков, млинів, хат та інших архітектурних пам’яток. В одному з листів він згадує свої експедиції, під час яких разом із командою документував і перевозив об’єкти для відтворення у музейному просторі. Робота Жолтовського у скансені стала не лише практичним внеском у створення музею, а й зразком методичної праці, що базувалася на глибокому дослідженні та повазі до народної культури.
Цитую його лист до Вчителя від 24 травня 1973 р.: “Дорогий Степане Андрійовичу!
І все таки добре, що Вашу роботу якось надрукують хоч і в
«ошпецоному» вигляді. Ніяк не можна було не використати цієї нагоди.
А на видавничо-редакційне прокрустово ложе велика робота повинна лягати. …
Вже почався сезон відряджень та експедицій. У наступному тижні їду на Карпати (Гуцульщина) шукати об’єктів для Львівського скансена.
Але Вашої роботи я буду пильнувати…”
У свою чергу Степан Таранущенко зацікавився розбудовою музейної експозиції, та введенням до наукового обігу вагомих даних про народне будівництво Бойківщини та Гуцульщини. Лист від 27 грудня 1974 р.:
«Дорогий Павле Миколайовичу,
Сердечно дякую за привітання й добрі побажання.
Прийміть і від мене з поздоровленням з новим 1975 роком і найкращі побажання. Зокрема хотів би, щоб продовжили свої досліди над житловим будівництвом бойківщини та гуцульщини і тими, що надішлете разом. І довели їх до друку.
Я просив би, аби Ви надіслали мені обмірні матеріали уже зроблених і викреслених Вами хат. Я би переглянув їх. А потім повернув Вам разом з рукописом, надісланими фото і тими, що надішлете разом. Мені хотілося би зробити зауваження, маючи Ваш обмірний матеріал.
Матеріал важливий і цікавий. Час уже переходити від фото одного зовнішнього вигляду до досліду. Адже: Полісся, Бойківщина, Гуцулія, а потім уже лісостеп і нарешті степові простори тільки разом дадуть картину і історію з генезисом нашого житла.
Ради цього варт потрудитися. Отже чекаю Ваших обмірів…”.
У листі до Степана Таранущенка від 7 серпня 1975 р. знаходимо і опис однієї з музейно-етнографічних наукових експедицій на Гуцульщину:
“Друга експедиція була по Гуцульщині.
Збирали матеріяли по гуцульському народному будівництву. У мене мало було обмірів хат, особливо малих форм архітектури – [к]ухонь та клітей.
Тепер я вже маю повний мінімум таких обмірів. Подібно до бойківського будівництва і тут виявляються свої дуже закономірні і розповсюджені сталі пропорції, хоч і зовсім інакші як у бойків. Тут дуже мало розповсюджені пропорції золотого перетину, зате розповсюджені найпростіші кратності, як от висота хати дорівнює половині довжини гребня хати. І ще деякі пропорційності, але значно менше чим в будівництві Бойківщини.
Дещо до освітлення цих цих пропорційностей дає народний фольклор, але дуже мало, свідомість тут вже давно стала затухати. Так чи інакше займаюсь цим з зацікавленням – мене не задовольняє голий етнографічний аспект теми карпатського
народного будівництва…”
У 1976 році Павло Миколайович опублікував фундаментальну статтю “Пропорційність у народному дерев’яному будівництві українських Карпат”, де аналізував композиційні й естетичні особливості цього стилю, приділяючи особливу увагу співвідношенням і пропорціям конструктивних елементів. У статті наведено докладні креслення хат і культових споруд, що дозволяють відтворити їхню архітектурну гармонію.
Серед його амбітних проєктів була незакінчена монографія “Пропорції в архітектурі українських дерев’яних церков”, у якій Жолтовський розглядав методи реставрації та перевезення пам’яток. Учений вірив, що завдяки цій роботі Львівський музей народної архітектури та побуту може стати одним із найвизначніших музеїв Європи.
Крім народної архітектури, до наукових зацікавлень дослідника також належало вивчення іконопису, зокрема волинської ікони XVII–XVIII століть, він приділяв особливу увагу. Його знання дозволяли безпомилково визначати час, сюжет та стиль письма ікон, зокрема тих, що вже вважалися втраченими. Поряд із дослідженнями іконопису та дерев’яної архітектури, він присвячував увагу художньому литву, книжковій гравюрі, народній вишивці та іншим творам мистецтва. Частина його робіт була опублікована у 1950–1960-х роках у збірнику “Матеріали з етнографії та мистецтвознавства”, редакційну колегію якого він очолював. Однак багато цінних матеріалів залишилися неопублікованими в особистому архіві вченого.
Отже, Павло Жолтовський був видатним мистецтвознавцем, який зробив значний внесок у дослідження та збереження української культурної спадщини. Його наукова діяльність охоплювала дослідження іконопису, дерев’яної скульптури, художнього литва, а також принципів народної архітектури та будівництва. Проте найважливішою сторінкою його професійного життя став Львівський період, коли він активно долучився до становлення та розвитку Львівського музею народної архітектури та побуту.
Саме завдяки зусиллям П. Жолтовського Львівський скансен, став унікальним осередком збереження народної сакральної та житлової архітектури. Його методична та практична робота забезпечила перенесення до експозиції або порятунок багатьох цінних об’єктів. Він керував експедиціями, самостійно відбирав об’єкти, розробляв концепції їхньої автентичної реставрації та залучення до музейного середовища. Жолтовський також залишив вагомий спадок у дослідженні пропорційності та естетичних принципів народної архітектури. Його праці, присвячені дерев’яному будівництву Карпат, розкрили закономірності, що формували унікальний художній образ українських споруд.
Список джерел про постать П. М. Жолтовського:
1. Інна Тарасенко (упорядник). Листування Павла Жолтовського. Київ: Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, 2012. 512 с.
2. Янковська Ж. Павло Жолтовський. Київ: Мистецтвознавче видання, 2005. 254 с.
3. П. М. Жолтовський. Пропорційність у народному дерев’яному будівництві Карпат // Українське народне мистецтво: зб. наук. праць. Львів, 1965. С. 48–64.
4. Овсійчук В. А. Павло Жолтовський – дослідник українського малярства XVI–XVIII ст. // Альма-94: Мистецтвознавчий наук.-популярний ілюстр. щорічник. Львів, 1995. С. 15–27.
5. Данилюк А. Коли в душі – небуденність… (До 90-річчя від дня народження П. М. Жолтовського) // Дзвін. 1995. № 1. С. 64–68.
6. Лавренюк В. Школа народознавства Павла Жолтовського // Народознавчі зошити. 1997. № 2–3. С. 28–32.
День святого Миколая в українській традиціїАнастасія Кривенко
День святого Миколая – одне з найулюбленіших свят для українських дітей. З нетерпінням вони очікують цього дня, пишуть листи до святого Миколая, де згадують про свої добрі й не тільки вчинки, а зранку 6 грудня шукають під подушкою омріяний подарунок, який, вірять, вночі приніс святий Миколай. Неслухняні діти можуть знайти замість подарунку різочку як привід задуматися над своєю поведінкою та виправитися до наступного року. Традиція обдаровувати дітей потрапила в Україну не так давно. Та для наших предків образ Святого віддавна відігравав не аби яке значення, і, як твердять дослідники, в українців існував культ Святого Миколая Чудотворця.
Згідно з історичними переказами, Миколай – це єписком, який жив у ІІІ-IV столітті в м. Мира (сучасна Туреччина). Ще за життя він прославився своєю щедрістю, аскетизмом, допомогою нужденним. Легенди розповідають, як він уберіг трьох сестер, підкинувши їм мішечки з золотом. Таким чином вони отримали придане і могли вийти заміж. Згідно з іншими легендами, він зцілював поранених, навіть воскрешав дітей.
У віруваннях українців Святий Миколай був покровителем паломників, подорожніх, рибалок, диких звірів (зокрема вовків), свійських тварин, врожаю та шлюбу. Святий Миколай здавна вважався неодмінним помічником та покровителем моряків і навіть пивоварів. Моряки часто брали із собою у плавання ікону св. Миколая, яку в разі небезпеки виносили на палубу і просили порятунку від бурі. Не викликає подиву приповідка, яку Іван Франко занотував в Галичині: «Святий Миколай Богом буде, як Бог умре».
Попри таку багатофункційність образу святого, св. Миколай, в першу чергу, вважається найбільшим опікуном всіх дітей, оборонцем усіх сиріт та вдів. Ймовірно, до Західної України традиція дарувати подарунки на день святого Миколая прийшла десь у середині ХІХ століття з країн Західної Європи й утвердилася спершу в містах, а згодом в селах.
У пресі 1920–1940-х років з Галичини, Лемківщини, Закарпаття можна знайти чимало згадок про «Миколаївські вечори» як найголовніше дитяче свято різдвяного циклу. До цього дня в навчальних закладах ставили ялинку, влаштовували спектаклі й проводили благодійні аукціони. У селах Львівської області цього дня в приміщеннях місцевої «Просвіти» для найменших щорічно ставили вистави. У них брали участь ряджені персонажі, а саме св. Миколай та чорт. Слухняних дітей св. Миколай завжди пригощав обрядовим печивом – «миколайчиками», які пекли заздалегідь спеціально для цього свята.
Натомість та частина України, яка була під Російською імперією, у містах ставила ялинку й обмінюється подарунками на Різдво. Миколай як дарувальник приходить сюди вже значно пізніше. Хоча звичаї вручати сувеніри на Миколая існувала й тут. Наприклад, На Поліссі, Полтавщині й Слобожанщині на Миколая обмінювалися медовими пряниками. На Київщині давали дітям бублики, на Черкащині могли дарувати хустку. У деяких регіонах приємний сюрприз не клали під подушку, а просто казали, що Миколайчик передав.
Традицію обдаровування діток, сиріт та нужденних у день св. Миколая в радянську добу намагались викорінити. Комуністичні функціонери проводили політику замінити образ Миколая на вигадані в ХІХ і ХХ столітті персонажі Діда Мороза та Снігуроньки, звичаї дарувати подарунки змістили на Новий Рік, а місцем дарування стала ялинка.
Попри намагання радянської влади знищити національні свята, стерти культурну відмінність, поборони релігійність українців, в багатьох місцевостях України звичаї продовжувала жити. Українці потайки обдаровували знедолених, вдів та дітей. Пошуки дарів від святого Миколая під подушкою відновилися уже з розпадом Союзу. Українці вважають, що «Святий Миколай – то найскорший помічник в біді». Він допомагає тим, кому загрожує небезпека. Він Чудотворець, адже заради порятунку людей творить чудеса.
З переходом на новоюліанський календар з 2023 року свято Миколая співпадає з Днем Збройних Сил України. Нехай він захистить всіх тих, хто захищає Україну, а віра в чудо і добро допоможе вибороти Перемогу.
Використана література:
- Анцибор Д. Під подушку чи під ялинку? Антропологічне дослідження свят. Лабораторя «Київ», 2023. С. 117 – 147.
- Коломийчук О. Синкретизм збірного образу великого християнського святого: до проблеми народного культу святого Миколая на Бойківщині. Народна творчість та етнологія. 2016. № 4. С. 72-79.
- Музиченко Я. Звідки прийшов Святий Миколай https://localhistory.org.ua/texts/statti/zvidki-priishov-sviatii-mikolai/
Анастасія Кривенко
24 листопада відзначаємо День пам’яті великомучениці Катерини Олександрійської. В народі це свято називали «Катерини» і вважали її покровителькою незаміжніх дівчат. Вірили, свята Катерина здатна підказати дівчатам їхню подружню долю. Тож цього дня прийнято ворожити на свого судженого.
В народних міфологічних уявленнях, Доля – персоніфіковане втілення щастя, вдачі, життєвого призначення людини. Неодружені дівчата пов’язували свою долю з майбутнім шлюбом, вибором пари, рисами характеру шлюбного партнера. Про це свідчать такі приповідки «Як твоя, доню, доля, то накупить чоловік і поля; а як безділля, то продасть і подвір’я», «Ой лихо, що зробила — що пъяницю полюбила! летить миска до порога, нещаслива моя доля».
Вірили, що Долю можна побачити, для цього в день св. Катерини її кликали, запрошували на вечерю, готували для неї кашу. Як смеркалося дівчата сходилися до однієї хати на вечорниці, щоб «закликати Долю». Для цього вони приносили з собою інгредієнти та готували кашу з пшона та маку, житнього, чи пшеничного борошна. Вночі, перед першими півнями, обгортали горщик з кашею новим рушником, виходили до воріт і по-черзі гукали: «Доле, доле, іди до мене вечеряти!» або «Іди, іди, суджений кашу їсти». В селах Київського Полісся з закликали долю словами: «За чужою лемішкою, кому я буду невісткою? Доле! Гу-у!» (сс. Глібівка, Ясногородка). Після цього вслухалися в сільську тишу. Доброю прикметою вважали, якщо в цей час заспіває півень, чи загавкає собака, значить – «доля обізвалась». Інколи хлопці підслуховували та спеціально відповідали, імітуючи спів півня, гавкіт собак.
Одним з найпопулярніших ворожінь на свято Катерини, до яких вдавалися повсюдно в Україні, пов’язане з гілками вишні (черешні, яблуні, сливи, берези, бузку). В залежності від місцевості ці мантичні дії мають локальні відмінності. Наприклад, наприкінці 1920-х років на Київщині дівчата вночі йшли до тих осель, де мешкали хлопці, ламали в саду дві гілочки вишні й зв’язували їх червоними нитками. Вдома садили ці зв’язані галузки у горщик із землею та поливали водою з річки. Напередодні Нового року горщик виносили надвір, клали на криницю і спостерігали: «як западе інеєм, то дівка піде заміж за багатого».
Гілочку могли класти просто в глек з водою, який клали на підвіконні, на покуті під образами, на столі, під лавою тощо. Гілочки могли зрізати не лише вночі, а й на світанку, інколи дотримувалися рекомендації – гілку треба зірвати зубами. Загалом ворожіння зводилося до появи цвіту на гілці до Нового року (Маланки, Святого вечора, Різдва). Вірили, якщо гілочка зацвіла, то дівчина впродовж року вийде заміж, як засохне – дівуватиме. На Закарпатській Бойківщині (околиці Верхніх Воріт) лічили, скільки на гілці зацвіло квітів, значить – «тілко в неї буде дітей». На Лемківщині дівчина зривала кілька гілочок і зав’язувала різнокольоровими стрічками. Якщо першою зацвіте гілка з білою стрічкою – наречений буде білявий, з чорною – чорнявий, з жовтою – русявий, з червоною – рум’яний.
Майбутнє одруження та подружнє щастя було важливим не лише для дівчат. Свідчення про парубоцькі ворожіння з гілками знаходимо в записах етнографів, починаючи з середини ХІХ століття з теренів Наддніпрянщини, Покуття, Холмщини і Підляшшя. Цікавими є тлумачення знаків для хлопця: «як розцвіте, так возьме собі дівку красиву і ловку, і буде його любить; а як хоч і розцвіте, та не дуже, так ото возьме средственну, а як ніяк не розвинута, так ото значить, возьме погану, дурну i неповоротливу». Хлопці ж напередодні свята дотримувалися посту, «щоб свята Катерина послала гарну дружину».
В цей день намагалися й викликати віщий сон, сподіваючись побачити судженого. А ось, що пригадала одна з жительок с. Баня Березова на Косівщині про подібні ворожіння на Катерини: «Пекли на самий сировици корж. Їли перед тим, єк лігали спати. А води так си хочєт, шо най Бох боронит, а пити ни мош, бо має приснитиси той, шо води мині подає».
Отже, день святої Катерини – одне зі свят, які знаходячись на перетині двох сезонів – осені та зими, наповнені магічною семантикою. В народі цей день вважався сприятливим для пізнання свого майбутнього. Найчисельнішу групу ворожінь становлять шлюбні, адже для молоді, яка часто була позбавлена права вибору шлюбного партнера, це був один з небагатьох способів відчути контроль над доленосним рішенням. Аналогічні ворожіння здійснювалися не лише на свято Катерини, а на Андрія, Святий вечір, Новий рік. Впродовж ХХ століття календарні ворожіння про шлюб втрачали магічну функцію і перетворювались на своєрідну розвагу. Ворожіння й досі є одним з найяскравіших елементів зимової обрядовості.
Використана література:
- Серебрякова О. Обрядова їжа в онейромантичних практиках українців. Народознавчі зошити. № 4 (172), 2023. С. 990.
- Серебрякова О. Шлюбні ворожіння в каледнарній обрядовості українців. Львів, 2022. С.160-171.
- Стішова С. Українські календарні свята осіннього циклу. Київ, 2017. 134.
Підготував: науковий співробітник відділу етнографії
Босак Василь
Михайло Степанович Возняк, видатний український діяч, народився 3 жовтня 1881 року в селі Вільки-Мазовецькі, що нині є селом Волиця Жовківського району Львівської області, у селянській сім’ї. Незважаючи на непрості матеріальні умови, він зумів здобути початкову освіту в рідному
селі, після чого продовжив навчання в старших класах семирічної школи міста Рава-Руська. Це дозволило йому вступити до Академічної гімназії у Львові.
У своїх спогадах про дитячі роки Возняк писав про роботу пастухом і постійну допомогу батькам по господарству. Хлопець навіть не уявляв можливості здобути освіту поза сільською школою. Проте в його житті з’явився наставник, який порадив здібному хлопцеві продовжити навчання в гімназії. Для вступу потрібно було опанувати основи німецької мови, чого сільська школа не могла забезпечити. Тому Михайлу довелося ще два роки навчатися в Рава-Руській.
Опісля М. Возняк вступив до Академічної гімназії у Львові. Майбутній учений проживав у бурсі Народного дому. Навчання в гімназії було нелегким: Возняк забезпечував себе сам, заробляючи
репетиторством. Лише у п’ятому класі він отримав стипендію в розмірі 315 ринських на рік, що значно полегшило його скрутне матеріальне становище.
Протягом 1904-1908 рр. М. Возняк здобуває освіту на відділенні української філології філософського факультету Львівського університету. Під час його навчання у розпалі була боротьба за Львівський університет – важливий етап національного відродження українців. Університет, заснований як польсько-австрійський заклад, на початку ХХ століття осередком політичного протистояння між польською та українською громадами. Українці вимагали створення власного окремого університету або, щонайменше, забезпечення викладання українською мовою та рівного доступу для українських студентів. Протести, страйки, зневага та утиски поляками українців у мовно-культурній сфері закарбувалося у пам’яті майбутнього академіка.
У 1906 році Михайло Возняк став членом «Руського педагогічного товариства», що ознаменувало новий етап у його науковій і громадській діяльності. Саме в цей час формувалися наукові уподобання вченого і він активно публікував численні розвідки на різні теми, демонструючи
широту своїх інтересів. Молодий дослідник глибоко засвоїв революційну творчість Івана Яковича Франка. Завдяки цьому М. Возняк, поряд із В. Гнатюком, Ф. Колессою та В. Щуратом, став продовжувачем франкових традицій, сприяючи розвитку науки й культури на західноукраїнських
землях. Ще при житті, сам Каменяр відзначав глибоку наукову заангажованість і компетентність Михайла Возняка.
Після закінчення університету Краєва шкільна рада рескриптом від 21 серпня 1908 р. направила молодого науковця на викладацьку роботу до рідної Академічної гімназії. У 1911 р. Возняк стає дійсним членом філологічної секції Наукового товариства імені Тараса Шевченка (НТШ), де активно публікує наукові розвідки.
Під час Першої світової війни Михайло Возняк активно долучився до роботи Союзу визволення України (СВУ), організації, що прагнула здобуття незалежності України за допомогою Центральних держав. У цей період вчений займався публіцистичною та освітньою діяльністю в таборах для військовополонених українців у Німеччині та Австрії, що була спрямована на формування української національної ідентичності серед полонених. Крім активної громадсько-політичної діяльності, у 1910-х роках Возняк активно працював над укладанням і редагуванням матеріалів до життєпису Франка, а також розпочав свої перші наукові публікації.
З 1920-х років М. Возняк був залучений до викладацької діяльності та став професором Львівського університету. У цей період він продовжував публікувати значні праці з історії української літератури, зокрема багатотомник «Історію української літератури».
У міжвоєнний період Возняк також відзначився своєю принциповою 0громадянською позицією, зокрема у 1933 році протестував проти злочинів радянського режиму, включно з Голодомором, що призвело до репресій проти нього. Після 1939 року, попри складні умови радянської окупації, він продовжував свою наукову діяльність як завідувач кафедри української літератури Львівського університету.
У 1940-х роках Возняк став академіком АН УРСР, а у 1950-х очолював відділ української літератури Інституту суспільних наук АН УРСР. Його останні роки життя пройшли під постійним ідеологічним
тиском, однак він залишався активним науковцем і наставником для багатьох дослідників. Академік Возняк помер у 1954 році у Львові, залишивши багату спадщину праць, які й досі є базовими для вивчення української літератури та творчості Франка.
Михайло Возняк і Львівський скансен
Окрім вагомого наукового доробку, Михайло Возняк, зробив важливий внесок у розвиток музейної
справи у Львові. Одним із ключових напрямів його громадської діяльності була підтримка ідеї збереження народної архітектури та створення музею просто неба — майбутнього Музею народної архітектури і побуту (у народі – «Шевченківський гай»).
Ще у міжвоєнний час професор Возняк як активний член НТШ, усвідомлював і пропагував важливість ідеї збереження української спадщини. Включно з архітектурними пам’ятками фізичного збереження пам’яток у вигляді спеціалізованого музею просто неба. Також Михайло Возняк був послідовником наукових ідей Михайла Грушевського, який у свій час наголошував на важливості документування народного побуту й архітектури.
У період після Другої світової війни, коли ідея створення музею отримала підтримку на державному рівні, Возняк сприяв підготовці культурного та наукового обґрунтування для збору експонатів. Його
знання і контакти в галузі етнографії стали корисними для наукової спільноти, яка займалася організацією музею.
Багаторічна праця академіка Возняка в архівах та публікації про народну культуру допомогли визначити об’єкти, які варто було включити до колекції. Хоча створення «Шевченківського гаю» завершилося вже після смерті Возняка, Музей народної архітектури та побуту став практичним втіленням ідей, які Михайло Возняк поширював через свою наукову і культурну діяльність.
Декілька літературознавчих праць із наукового доробку Михайла Возняка:
● «Історія української літератури» (т. 1, 1920; т. 2, 1921; т. 3, 1924) — фундаментальна праця, що охоплює період від найдавніших часів до XVIII століття.
● «Кирило-Методіївське братство» (1921) — історико-літературна праця, що аналізує діяльність цього братства у контексті української культури.
● «З діяльности Ів. Франка як етнографа» (1926) — одна з перших праць, присвячених етнографічному внеску Івана Франка.
● «Маркіян Шашкевич» (1941) — праця, що висвітлює роль Шашкевича як культурного діяча і фольклориста.
● «Недрукована стаття Івана Франка» (1936) — аналіз творчих матеріалів Франка, які не були опубліковані за його життя.
Список використаної літератури:
- Гілевич І. «Від Кайзервальду до Шевченківського гаю – генеза похідних народних назв Музею народної архітектури та побуту у Львові» // Музей народної архітектури та побуту у Львові –
спадщина митрополита Андрея Шептицького (матеріали наукової конференції). – 2018. – С. 160–178. - Клебан Л. «Наукова та громадська діяльність Михайла Возняка (1881–1954)» (дисертація) – 2010.
- Клебан Л. «Михайло Возняк в останні роки життя (1945–1954): критика та переслідування академіка» // Вісник Львівського університету. Серія історична. – 2015. – С. 143–161.
- Клебан Л. «Світогляд та наукові інтереси Михайла Возняка» // 0Львівський національний університет ім. І. Франка. – 2015.
- Франків У. «Передумови і процес становлення Музею народної архітектури та побуту у Львові» // Музей народної архітектури та побуту у Львові – спадщина митрополита Андрея Шептицького (матеріали наукової конференції). – 2018. – С. 95–113.
Текст підготувала: Надія Боренько
Старша наукова співробітниця науково-фондового відділу
Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького
УДК 069.01:39
В статті розглядається історія формування фондової колекції від початків створення музею до сучасності. Згадано персоналії основних співробітників, коротко охарактеризовано їхню діяльність. Проаналізована доцільність поділу колекції на інвентарні групи за функціональним призначенням, використання електронного ресурсу і проблеми, пов’язані з цим. Підкреслена необхідність нового приміщення з сучасним обладнанням і технічними засобами.
Фрагменти:
“Директором тільки-но була призначена Любов Іванівна Марусенкова – колишній партійний функціонер (до того декілька місяців виконуючим обов’язки був Іван Красовський, який мав всі підстави стати директором, крім єдиної – не був членом КПРС). Я несміливо заїкнулась про належну посаду. Було мені відмовлено з причини, що я тільки-но після закінчення університету і не маю досвіду роботи. Коли я, знову ж таки несміливо, сказала, що прийнята І. Іванова теж його не має, здивування директорки було явним: – Але ж вона з російської філології! – прозвучало безапеляційно. Я була настільки приголомшена, що спромоглась на єдине запитання: – Хіба російська філологія для музею має більше значення, ніж українська? – Здивування стало безмежним: – Звичайно ж! – відповіла керівник української установи.”
“… вимога – за надзвичайно короткий термін створити інвентарні групи, вручну вписавши всі дані про музейні предмети, включно з їх науково-інвентарними описами, у відповідні новозаведені книги. Всяка інша робота стала відкладена. Не було часу консультуватися з іншими музеями, переймати їхній досвід, вивчати інструкції і спеціальну літературу, якої до того ж на той час було обмаль. Вдвох з М. Мндюком ми створили і назвали групи так, як нам здавалося найдоцільнішим і найпрактичнішим – в основному за функціональним призначенням. Відповідно враховували мінімальну кількість осіб у відділі, тому сформували групи ще й за принципом закріплення матеріальної відповідальності.”
“Повернемось до структури фондової колекції. 20 інвентарних груп музейних предметів (сюди ще не врахована група з дорогоцінних металів, про що інформація внутрішня) розділені поміж працівниками відділу за численними функціями: розкладання, зберігання, облікування, топоніміка, опрацювання, наукові дослідження, підбір на виставки та інші музейні заходи включно з написанням анотації, лекції, консультації та (за потребою) екскурсії у фондосховищі, видача, приймання, провітрювання, дезинфекція, фумігація та навіть досить часто первісна очистка і прибирання приміщення… В останні десятиліття сюди вагомо включилось оцифрування разом з фотографуванням та повноцінним введенням у електронний обіг. Продовжується інтенсивне поповнення збірок, зараз це все частіше відбувається не за результатами експедицій, а через придбання від небайдужих осіб, яким ми щоразу висловлюємо велику вдячність, з ліквідованих колекцій освітніх установ тощо.”
Стаття була представлена на V Міжнародній науково-практичній конференції “СКАНСЕНИ: РЕТРОСПЕКТИВА ТА ВІЗІЯ”, що відбулася у Львівському скансені 18 жовтня 2024 року. Повний текст статті буде опублікований у науковому збірнику конференції, який представимо вже незабаром.
КЛІТЬ-КОМОРА ЗІ СЕЛА ПЛОСКА ВИЖНИЦЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ: ПОШУК, ПЕРЕВЕЗЕННЯ, МУЗЕЄФІКАЦІЯТекст підготувала: Марта Цимбровська
Старша наукова співробітниця відділу етнографії
Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького
УДК 069.23:39:728.94 (477.85)
Стаття присвячена процесу пошуку, відбору та перевезення комори з с. Плоска, яка має увійти в музейну експозицію як частина ґражди в секторі «Гуцульщина». Знищення під час пожежі 2022 року ґражди зі с. Криворівня підштовхнуло Музей до перевезення комори та хати з буковинської Гуцульщини. Це був довгий процес який розпочався на підставі попередніх етнографічних експедицій, включав фахове обговорення та відбір об’єктів для музеєфікації на наукових радах музею, обстеження, розбірку і транспортування споруди. Окрім того цікавою є також етнографічна історія самого об’єкту комори, розкрита під час демонтажу споруди. Споруда стояла пусткою і не було відомостей про її власників, але деякі факти вдалося відтворити на підставі документів захованих в будівлі.
Фрагменти:
“Комора знаходилась в мальовничій місцевості на горі, в оточенні ялиць-гігантів. Географічні координати місця, де стояла комора в с. Плоска Вижницького р-ну, Чернівецької обл. – 47°54’13.8″N 25°06’28.7″E. Перші два дні робота полягала на натурному обстеженні, обмірах та маркуванні елементів. З третього дня почали демонтаж конструкцій даху. Будівля комори квадратна в плані 6,4х6,6м і висотою 6,4м (рис.3,4). Складається з двох однакових приміщень 2,78х4,08м та 2,75х4,08м та критої галерейки шириною 1,75м (рис.5,6). Комора лежить на масивних підвалинах 23÷25 х 35÷45см. Підвалини на кутах оперті на підмурівку з коленого каменю. В замках підвалини під час розбірки зафіксовані зарубки в формі хреста (рис.7). В зарубках під трикутними трісками нічого знайдено. Традиційно в житлових будівлях тут могла знаходитись «будівельна жертва»: монети (цілі або розколені), зерно, біла шерсть овець, зілля.”
“Подальші відомості стосуються його сина Олекси, який успадкував даний осідок. З військового квитка відомо, що Олекса Чопа (в різних документах рум. Alexa, Alexei, Alexandr Ciopa) народжений 1905 року 14 березня, ріст 168 см, син Стефана та Марії (рис.10). Взятий на військовий облік в 1927 році. 1 травня 1939 року був мобілізований в ранзі солдата. З військових документів відомо, що Александр Чопа в часі другої світової воював на боці Румунії, до складу якої в той час входило с. Плоска (Радинський повіт, рум. Radauti). Крім військових повісток є також припис від 8 квітня 1943 року для Олекси Чопи та його односельчанина Ніколая Логоша на передислокацію поїздом з місця служби в повіті Римник-Серат, станція Гуджешть (південно-східна частина Румунії) до станції Селятин. Подальші відомості після 1943 року відсутні. За свідченнями сусідів, Олекса Чопа був одружений з жінкою на ім’я Євдокія, помер орієнтовно в 1982 році. Його донька Софія живе в м. Чоп.”
“Поповнення музейної колекції, особливо, що стосується перевезення об’єктів народного будівництва – це довготривалий і методично складний процес. Як і кожна наукова робота він базується на попередніх дослідженнях, пошуку, аналізі і обґрунтованості рішень. Цінні автентичні споруди зникають щодня, а шанс на музеєфікацію з’являється один на кілька років. Комора зі с. Плоскої – цінний музейний набуток, той випадок де «везіння» – це результат кропіткої праці багатьох фахівців. Сподіваємось, що гуцульська ґражда, а з нею і кліть-комора, вже найближчим часом буде відтворена і відкриє свої двері відвідувачам Музею.”
Стаття була представлена на V Міжнародній науково-практичній конференції “СКАНСЕНИ: РЕТРОСПЕКТИВА ТА ВІЗІЯ”, що відбулася у Львівському скансені 18 жовтня 2024 року. Повний текст статті буде опублікований у науковому збірнику конференції, який представимо вже незабаром.
Проєкт міжнародної співпраці з порятунку культурної спадщини УкраїниУ листопаді стартував проєкт міжнародної співпраці, що об’єднав зусилля науковців нашого музею та міжнародних партнерів, зокрема організації Oxford Brookes University in UK та World Heritage Watch в рамках Програми співпраці з порятунку культурної спадщини України.
Дерев’яна архітектура є однією з найбільш загрожених видів культурної спадщини в Україні, оскільки пожежі часто вщент знищують такі об’єкти. Так само, як пряму загрозу становлять руйнування від воєнних дій, та відсутність охоронної та пожежної систем. А брак державного фінансування на дослідження таких об’єктів та їх реставрацію, ставить цю частину культурної спадщини України в статус зникаючої.
Архітектурні об’єкти, що будуть задокументовані в рамках проекту, включають давні житлові будинки, церковні, господарські та громадські будівлі із західної частини України. Це будівлі, що репрезентують традиційні архітектурні стилі і техніки, та яких, на разі залишилось, ймовірно, всього по кілька екземплярів (згодом ми будемо розповідати про кожен з об’єктів щось цікаве, тож слідкуйте за сторінками скансену).
«Цей проект дозволить науковцям та реставраторам розпочати зйомку унікальних дерев’яних архітектурних об‘єктів», – каже Сергій Ципишев, керівник наукової частини музею, кандидат історичних наук. «Ми зможемо отримати інформацію про архітектурні прийоми і методи, які вже зникають, і напрацювати архітектурну документацію для будівель, які є винятковими не тільки для української, а й для європейської та світової культурної спадщини».
“Ми раді, що можемо підтримати українських колег”, – коментує Стефан Дьомпке, Голова організації World Heritage Watch, “Кожен має долучатись своїм внеском допомоги, адже навіть найменша допомога є цінною. Путін веде війну на знищення українців, їх незалежності як нації. Саме тому дуже важливо, щоб ми зберегли культурну спадщину країни, оскільки це свідчення цієї незалежності та самоідентифікації.”
Проект триватиме 15 місяців і фінансується Програмою дерев’яної архітектури під загрозою зникнення Оксфордського університету Брукса у Великобританії (Oxford Brookes University in UK) та реалізовуватиметься на базі нашого музею. Програма допомоги включає в себе забезпечення обладнанням для 3D сканування, яке залишиться в країні і буде використане пізніше для подальшої документації. 3D сканування в даний час широко використовувана технічна практика, яка дозволяє вірно реконструювати навіть втрачені будівлі.
“Куда й нам лежала стужайка” – концерт-лекція про весільні пісні і традиції НадсянняОсінь – традиційна пора весіль. Отож, в цей час, коли над містом кружляє пожовкле листя, маємо приємність запросити усіх на подію під назвою «Куда й нам лежала стежайка», аби поринути в атмосферу традиційного весілля, а саме – весілля з теренів українського Надсяння та дізнатись більше про цей регіон, його історію та традиції.
На вас чекає:
🍂 Інтерактивна лекція від етномузикологинь з «Музичної майстерні «Гурба», Анни Черноус та Христини Попович;
🍂 Концерт-реконструкція від львівського гурту автентичного співу «Родовід», в особах співачок Лесі Редько, Іванни Шевчук та Оксани Осташевської;
🍂 Багато барвінку і казкова осіння атмосфера Львівського скансену!
Дата – 9 листопада 2024 р., субота
Початок – 16:00
Локація – Інформаційно-освітній центр Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького, вул. Чернеча Гора, 1
🎫 Вартість квитка – 400 грн.
У вартість події вже входить квиток у музей, тож приходьте трішки раніше, щоб встигнути прогулятись осіннім Львівським скансеном!
Завершено реставрацію дахового покриття водяного млина зі села ЛибохораЩоб музейні обʼєкти довго служили і наші відвідувачі могли побачити як жили українці в давнину, за ними, як і за будь-яким господарством, потрібен догляд і своєчасний ремонт. Черга дійшла і до водяного млина: майстри щойно завершили заміну його дахового покриття.
Водяний млин привезли до музею у 1966 році з бойківського села Либохора. У скансені для нього спеціально підібрали місце, яке найточніше відповідає автентичній локації
Розкажемо трохи про конструкцію млина та функції його будівлі:
Млин – водяний, адже колесо з валом обертаються завдяки потоку води, що подається зверху по дерев’яних каналах.
Будівля млина розділена на дві частини. В одній знаходиться борошномельний механізм, лава для мішків зі збіжжям та дводільна скриня, віко якої мало отвори для зсипання зерна, так званої мірки. Мірка – частка зерна, яку брав собі мірошник за послуги.
Друга половина млина була пристосована для відпочинку мельника і тих, хто користувався його послугами. Вздовж стін вмонтовані дерев’яні лави та лежанка, тут-таки зберігали й мішки із зерном. Посередині приміщення було облаштоване місцем для вогнища – вимощене камінням заглиблення у долівці.
Перекритий новою стріхою, на мальовничій локації біля озера, вигляд млина максимально наближений до оригіналу. Приходьте оглянути оновлений млин та поспостерігати за медитативним обертанням колеса у музейний сектор «Бойківщина»!
Нова виставка “Чорний вогонь Гавареччини” триватиме з 27 жовтняВиставка “Чорний вогонь Гавареччини” – це спроба відстежити та розповісти історію «відкриття» одного з останніх осередків чорнодимленої кераміки через твори, спогади та світлини людей, причетних до відродження гаварецького ремесла.
На експозиції представлено знакові роботи гаварецьких майстрів кінця ХІХ – початку ХХІ століть, а також твори мистецтва і документи, що зберігаються у збірках Музею народної архітектури і побуту у Львові імені Климентія Шептицького, Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства Національної академії наук України, Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника, Музею Українського католицького університету, а також у приватних колекціях.
Особливе місце на виставці займають роботи родини львівських митців – Ярослава, Ярослави та Мар’яни Мотик, що одні з перших перейняли технологію і почали працювати з гаварецькою керамікою.
Остання велика виставка гаварецької кераміки відбулася ще у 1988 році – в Музеї етнографії та художнього промислу у Львові. Тоді це була ініціатива молоді, яка згуртувалась довкола Товариства Лева і поставила собі за мету привернути увагу до одного з останніх осередків чорнодимленої кераміки в Україні. Крім виставки, у цей час Товариство Лева організувало ще й благодійний ярмарок у Бернардинському дворику, а згодом ініціювало створення цілої гончарської школи в Гавареччині, якою у 1988-1992 роках опікувався художник-керамік Ярослав Сливінський.
📌 Локація: Велика виставкова зала Львівського скансену, вул. Чернеча Гора, 1
Вхід за квитком до Музею через каси в новому Інформаційно-освітньому центрі!
Виставка триватиме до травня 2025 р.